

Neon – 3D bend, 35 x 29 mm, 14.4W, 3000K@576Lm/m
Min length: mono-free cut, RGB/RGBW/DMX RGBW-71.4mm
| Series code: | VL-WOSI3529-3D |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 576 lm/m (175 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 40 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / RGB / RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, DMX |
| IP/IK protection: | IP69K / IK10 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 35 mm (1.3 in), H: 29 mm (1.1 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Silicone top cover protection offering durability and optical clarity
· 3D bending for custom shaping
· IK10 with compression resistance and anti-abrasion
· IP67 protection reliable even in water-prone buried applications
· Plaza decorative light bands
· Garden path borders
· Landscape edge definition
· Building facade ground washes