

Neon – Side bend, 13 x13 mm, 14W, 3000K@840Lm/m
| Series code: | VL-SI1313-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14W/m (4.26 W/ft) |
| Lumens: | 840 lm/m (256 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 60 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request)/ TW / RGB / RGBW / SPI RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 13 mm (0.5 in), H: 13 mm (0.5 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending flexibility for seamless shaping
· Bold, robust profile for large-scale applications
· Continuous, smooth illumination with no hot spots
· Weather-resistant for outdoor applications
· Quick and flexible installation for various project needs
· Building façades and perimeter lighting
· Large public spaces, landmarks, and branding
· Signage and logo accent lighting
· Exterior features and high-visibility installations