

Neon – Top bend, 12 x 12 mm, 9.6W, 3000K@576Lm/m
Min length: mono-free cut, TW/RGB/RGBW-50mm
| Series code: | VL-SI1212-W |
| Bend direction: | Top-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 9.6W/m (2.93 W/ft) |
| Lumens: | 576lm/m (175 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 60 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 12 mm (0.4 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Superior vertical bending flexibility for custom shaping
· Optimized profile size for prominent visual effect
· Uniform light output with high brightness and clarity
· IP67 protection for both indoor and outdoor use
· Flexible installation for a wide range of configurations
· Large signage primary outlines
· Architectural beltline accents
· Outdoor terrace railings
· Stage props and sets