

Neon – Top bend, 6 x 6 mm, 8W, 3000K@400Lm/m, free-cut
| Series code: | VL-SI0606-W |
| Bend direction: | Top-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 8W/m (2.43 W/ft) |
| Lumens: | 400lm/m (121 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 50 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 6 mm (0.2 in), H: 6 mm (0.2 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Vertical bending flexibility and free-cutting for custom shaping
· Optimized profile size forprominent visual effect
· Uniform light output with high brightness andclarity
· IP67 protection for both indoor and outdoor use
· Flexible installation fora wide range of configurations
· Fine lettering and logos
· Residential accent details
· Model and exhibit lighting
· Electronics decoration