

Neon – 3D bend, 20 x 20 mm, 14.4W, 3000K@547Lm/m
Min length: mono-free cut, TW-50mm, RGB/RGBW/DMX RGBW-62.5mm
| Series code: | VL-UGSI2020-3D |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 547 lm/m (166 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 38 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, DMX |
| IP/IK protection: | IP69K / IK10 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 20 mm (0.7 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· IP69K withstands high-temperature, high-pressure water jet cleaning
· Supports up to 3,500kg wheel load
· 3D bending for both aluminum profile and LED insert
· IK10 with compression resistance and anti-abrasion
· TPU top cover protection offering easy maintain
· Up to 10 meters single-end power supply distance
· Driveway entrance markers
· Commercial loading bays
· Industrial warehouse aisles
· Heavy vehicle crossing areas