

Neon – 3D bend, diameter 13 mm, 9.6W, 3000K@576Lm/m, free-cut
| Series code: | VL-RSI013 |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 9.6W/m (2.93W/ft) |
| Lumens: | 576 lm/m (175 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 60 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 360° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 13 mm (0.5 in), H: 13 mm (0.5 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· 360-degree lighting create uniform illumination
· 3D bending and free-cutting suit for artistic installations
· IP67 protection suit for both indoor and outdoor artistic applications
· Fine art sculptures and installations
· Museum exhibit outlines
· Gallery display accents
· Jewelry showcase lighting