

Neon – Side bend, 11.5 x 20 mm, 14.4W, 3000K@417Lm/m
Min length: mono-free cut, TW/RGB/RGBW-50mm, DMX RGBW-125mm
| Series code: | VL-OSI1220-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 417 lm/m (127 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 29 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, DMX |
| IP/IK protection: | IP68 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· IP68 protection allowing immersion in water up 3m
· Resistance to water pressure ensuring reliable performance
· Exceptional corrosion resistance for long-term durability
· Uniform output with consistent brightness and color stability
· Flexible installation for various underwater configurations
· Large public fountains
· Marina walkways
· Water screen projections
· Lake shoreline accents