

Neon – Side bend, 11.5 x 20 mm, 4.8/9.6/14.4W, 3000K@278Lm/m(9.6W), min length 50mm
| Series code: | VL-LRSI1220-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 4.8W/m (1.46 W/ft), 9.6W/m (2.93 W/ft), 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 278 lm/m (84 lm/ft) @3000K, CRI90+, 9.6W |
| Efficacy: | 29 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / RGB / RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 50 m (164 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Up to 50m single-end power supply distance
· Power supply cost savings by reducing drivers
· Allowing Vertical bending along installation paths
· IK08 against mechanical stress and vandalism
· IP67 ensuring reliable performance in outdoor
· Building perimeter outlines
· Bridge handrail contours
· Long corridor ceiling lines