

Neon – Top bend, 12 x 12mm , 12W, 3000K@1560Lm/m , beam angle 35°
| Series code: | VL-LNSI1212-W |
| Bend direction: | Top bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 12W/m (3.65W/ft) |
| Lumens: | 1,560 lm/m (475 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 130 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Clear / 35° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 12 mm (0.4 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Precise and narrow beam angle 35°, delivering more focused and directional lighting.
· Uniform Light & High Color Consistency.
· Durable Silicone Build: High-quality silicone extrusion with IP67 rating, resistant to water, UV, and harsh environments.
· Fast, Clean Installation: Preassembled connectors and smart in-feed design simplify installation.
· Architectural Detailing & Facade Lighting
· Landscape & Outdoor Lighting
· Art Installations & Decorative Features
· Ambient Lighting (such as for curtains, walls)