

Neon – Side bend, 12 x 20 mm, 12W, 3000K@252Lm/m, Min.cut 100mm
| Series code: | VL-HVSI1220-C |
| Bend direction: | Side bend |
| Volt: | 220-240V AC |
| Power: | 12W/m (3.65W/ft) |
| Lumens: | 252 lm/m (76 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 21 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· 230VAC direct mains connection without external transformer
· Simplified wiring and installation reducing labor costs
· IP67 protection ensuring reliable outdoor performance
· Long building perimeter outlines
· Bridge contour lighting
· Tunnel wall guidance strips
· Highway overpass accents