

Neon – Top bend, 13 x 13 mm, 9W, 3000K@1,080Lm/m
| Series code: | VL-HESI1313-W |
| Bend direction: | Top bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 9W/m (2.74W/ft) |
| Lumens: | 1,080 lm/m (329 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 120 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 13 mm (0.5 in), H: 13 mm (0.5 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· High Efficacy & Energy – saving: Provides up to 120Lm/W for energy-efficient lighting.
· Easy to customize the length: 33.3mm/cut.
· Durable Silicone Build: IP67 waterproof rating, and UV resistance, making it suitable for both indoor and outdoor use.
· Hassle-Free Installation: Pre-assembled connectors for quick and seamless setup.
· lTask lighting
· lOffice, residential, retail and display
· lArchitectural detail decoration
· lSignage and Advertising