

Neon – Side bend, 12 x 20 mm, 14W, 3000K@1,260Lm/m
| Series code: | VL-HESI1220-C |
| Bend direction: | Side bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14W/m (4.26W/ft) |
| Lumens: | 1,260 lm/m (384 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 90 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· High Efficacy & Low Energy Consumption: Provides up to 100Lm/W for energy-efficient lighting.
· Small cut unit 33mm, ideal for flexibility and precise installations.
· Free-Hotspot Lighting Effect, allows for smooth and even light distribution.
· Bend horizontally, ideal for lighting designs that require complex curves or contours
· Hassle-Free Installation: Pre-assembled connectors for quick and seamless setup.
· Task lighting
· Office, residential, retail and display
· Architectural detail decoration
· Signage and advertising