

Neon – Side bend, 12 x 25mm , 15W, 3000K@435Lm/m
| Series code: | VL-DSI1225-C |
| Bend direction: | Side bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 15W/m (4.57W/ft) |
| Lumens: | 435 lm/m (132 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 29 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW / SPI RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 270° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 25 mm (0.9 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Dome shaped design: Providing Omni – directional Lighting and 3D Stereoscopic Effect
· Bend horizontally, ideal for lighting designs that require complex curves or contours
· Free-cutting@ Mono color: Meeting different size requirements and reduce material waste.
· Uniform Light & High Color Consistency.
· Commercial Advertising& Signage
· Decoration Lighting
· Architectural design
· Retail and Restaurant design