

Neon – Side bend, 12 x 20 mm, 14.4W, 3000K@115Lm/m
| Series code: | VL-BLSI1220-C |
| Bend direction: | Side bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39W/ft) |
| Lumens: | 115 lm/m (35 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 8 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / RGB / SPI RGB / DMX RGB |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in black |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· All Black Finish, blends seamlessly with dark backgrounds, creating a “see the light, not the lamp” effect.
· Bend horizontally, ideal for lighting designs that require complex curves or contours
· Multiple color temperatures are available: Mono/ RGB/ RGB-SPI/ RGB-DMX
· Free-cutting@ Mono color: Meeting different size requirements and reduce material waste.
· Cabinet and Furniture Lighting
· Bars and theaters, and other spaces with dark interiors
· Entertainment and Event Scenarios
· Architectural Detailing