

Neon – Free bend, Diameter 25 mm, 10W, 3000K@70Lm/m
| Series code: | VL-BLSI25 |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 10W/m (3.04W/ft) |
| Lumens: | 70 lm/m (21 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 7 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW |
| Distribution: | Opal / 360° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in black |
| Dimension: | W: 25 mm (0.9 in), H: 25 mm (0.9 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· All Black Finish, blends seamlessly with dark backgrounds, creating a “see the light, not the lamp” effect.
· 360 – degree – emitting, ensures light is evenly distributed in all directions.
· Top & Side bend, effortless creation of an array of elaborate and complex shapes.
· Multiple color temperatures are available: Mono/ Tunable white/ RGB/ RGBW/ RGBW-DMX
· Free-cutting@ Mono color: Meeting different size requirements and reduce material waste.
· Cabinet and Furniture Lighting
· Bars and theaters, and other spaces with dark interiors
· Entertainment and Event Scenarios
· Architectural Detailing