

Neon – 3D bend, 14 x 10 mm, 10W, 3000K@500Lm/m
| Series code: | VL-SI1410T-3D |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 10W/m (3.04W/ft) |
| Lumens: | 500 lm/m (152 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 50 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 14 mm (0.5 in), H: 10 mm (0.3 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· “Wing-designed”: Without installation gaps, ensuring a perfect fit within the space.
· Embedded installation: Eliminates the need for mounting profiles.
· 3D Bendable: Reduce inventory pressure, avoid damage caused by unprofessional installation.
· Free-cutting: Meeting different size requirements and reduce material waste.
· Cabinet and Furniture Lighting
· Skirting Board Lighting
· Commercial Spaces Lighting (Display shelf,commercial sign)
· Architectural Detail Lighting