

Neon – Side bend, 7 x 15 mm, 9.6W, 3000K@336Lm/m
Min length: mono-50mm, RGB/RGBW-62.5mm
| Series code: | VL-SNSI0715-C |
| Bend direction: | Side bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 9.6W/m (2.93 W/ft) |
| Lumens: | 336 lm/m (102 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 35 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / RGB / RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 7 mm (0.2 in), H: 15 mm (0.5 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Stable operation at 105°C and 95% humidity
· Specialized resistance to steam and moisture ensuring reliability
· Exceptional durability against wet-dry cycles
· Uniform output with consistent brightness and color stability
· IP67 protection against moisture ingress
· Sauna wall panel joints
· Steam room bench undersides
· Hot yoga studio ceiling coves
· Spa treatment room contours
· Bathroom mirror edges