

Neon – Side bend, 20 x 20 mm, 14.4W, 3000K@633Lm/m
| Series code: | VL-SI2020-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 633 lm/m (192 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 44 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request)/ TW / RGB / RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 20 mm (0.7 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Maximum size design for complex shaping and curves
· Extra-large profile for the strongest visual impact
· Uniform, high-lumen output for maximum brightness
· Outdoor-friendly with weather-resistant materials
· Flexible installation for custom configurations
· Landmark signage and building outlines
· High-visibility feature lighting for public venues
· Large retail and hospitality installations
· Perimeter lighting, architecture, and exterior accent work