

Neon – Side bend, 10 x 10 mm, 9.6W, 3000K@480Lm/m
| Series code: | VL-SI1010-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 9.6W/m (2.93 W/ft) |
| Lumens: | 480 lm/m (146 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 50 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 10 mm (0.3 in), H: 10 mm (0.3 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending flexibility for smooth, continuous bends
· Moderate profile size for versatile applications
· Even illumination without visible hot spots or shadows
· Durable design for outdoor and harsh environments
· Fast installation for small projects
· Retail and hospitality feature lighting
· Signage, logos, and wayfinding accents
· Building outlines and perimeter lighting
· Indoor and outdoor accent lines