

Neon – Side bend, 8 x 15 mm, 14.4W, 3000K@432Lm/m
| Series code: | VL-SI0815-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4 W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 432 lm/m (131 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 30 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 8 mm (0.3 in), H: 15 mm (0.5 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending for tight or sweeping curves
· Increased lumen output for higher visibility
· Uniform, smooth light distribution
· Easy installation and flexibility for different shapes
· Weather-resistant options for long-term outdoor use
· Signage and branded elements
· Large architectural outlines and façades
· Feature walls and accent lighting
· Pathways, stairways, and landscape lighting