

Neon – Side bend, 8 x 8 mm, 8W, 3000K@280Lm/m, IP67
| Series code: | VL-SI0808-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 8 W/m (2.43 W/ft) |
| Lumens: | 280 lm/m (85 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 35 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 8 mm (0.3 in), H: 8 mm (0.3 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending for smooth, continuous curves
· Bold profile with consistent, uniform illumination
· Easy to integrate into large installations
· Strong visual impact for prominent architectural details
· Building outlines and façades
· Signage, logos, and feature walls
· Public space installations (malls, hotels, etc.)
· Perimeter lighting and edge tracing