

Neon – Side bend, 6 x 12 mm, 9W, 3000K@180Lm/m, IP67
| Series code: | VL-SI0612-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 12 W/m (3.65 W/ft) |
| Lumens: | 216 lm/m (65 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 18 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 6 mm (0.2 in), H: 12 mm (0.4 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending for design flexibility
· Moderate size for both tight and wider curves
· Uniform, high-quality light for premium visual finish
· Installation-friendly for various mounting options
· Weatherproof for outdoor applications (optional)
· Signage and large features
· Architectural outlines and edges
· Cove lighting and accent details
· Interior feature walls and large-scale retail displays