

Neon – Side bend, 16 x 16mm, 12W, 3000K@840Lm/m
| Series code: | VL-CNSI1616-C |
| Bend direction: | Side bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 12W/m (3.65W/ft) |
| Lumens: | 840 lm/m (256 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 70 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / SPI RGB |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 16 mm (0.6 in), H: 16 mm (0.6 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Corner shape neon: Closely installed in corners, making full use of the space
· Multiple color temperatures are available: Mono/ Tunable white/ RGB-SPI
· Free-cutting@ Mono color: Meeting different size requirements and reduce material waste.
· Uniform Light & High Color Consistency.
· Home Environments Lighting
· Public Spaces Lighting (Office Building Lobbies etc.)
· Architectural Lighting
· Restaurants and Cafes Lighting