

Perfect balance of visual width and flexibility
| Series code: | VL-SI1212-3D |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 9.6 W/m (2.93 W/ft) |
| Lumens: | 528 lm/m (160 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 55 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.5 in), H: 12 mm (0.5 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Dual-direction bending for creative routing
· Balanced 12×12 profile for effective visual presence without overwhelming
· Continuous, uniform illumination for a seamless neon effect
· Flexible, installer-friendly construction for easy on-site installation
· Suitable for both indoor and outdoor applications
· Architectural detailing and feature lines
· Decorative cove and ceiling lighting
· Signage and logo outlines
· Retail and hospitality accent lighting
· Public space installations and wayfinding