

Neon – Side bend, 16 x 16 mm, 14.4W, RGB-DMX@340Lm/m
| Series code: | VL-SI1616-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 340 lm/m (103 lm/ft) @RGB |
| Efficacy: | 23 lm/W @RGB |
| CRI: | – |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request)/ TW / RGB / RGBW / SPI RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 16 mm (0.6 in), H: 16 mm (0.6 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending flexibility for seamless shaping
· Bold, robust profile for large-scale applications
· Continuous, smooth illumination with no hot spots
· Weather-resistant for outdoor applications
· Quick and flexible installation for various project needs
· Building façades and perimeter lighting
· Large public spaces, landmarks, and branding
· Signage and logo accent lighting
· Exterior features and high-visibility installations