

Neon – 3D bend, 10 x 10 mm, 8W, 3000K@560Lm/m
| Series code: | VL-HESI1010-3D |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 8W/m (2.43W/ft) |
| Lumens: | 560 lm/m (170 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 70 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 10 mm (0.3 in), H: 10 mm (0.3 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· High Efficacy & Energy – saving: Provides up to 70Lm/W for energy-efficient lighting.
· 3D Bendable: Reduce inventory pressure, avoid damage caused by unprofessional installation.
· Small cut unit 31.2mm, ideal for flexibility and precise installations.
· Durable Silicone Build: IP67 waterproof rating, and UV resistance, making it suitable for both indoor and outdoor use.
· Task lighting
· Office, residential, retail and display
· Architectural detail decoration
· Signage and Advertising