

Neon – Top bend, 16 x 16 mm, 9.6W, 3000K@432Lm/m
Min length: mono-50mm, RGB/RGBW-62.5mm
| Series code: | VL-SNSI1616-W |
| Bend direction: | Top bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 9.6W/m (2.93 W/ft) |
| Lumens: | 432 lm/m (131 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 45 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / RGB / RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 16 mm (0.6 in), H: 16 mm (0.6 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Stable operation at 105°C and 95% humidity
· Specialized resistance to steam and moisture ensuring reliability
· Exceptional durability against wet-dry cycles
· Uniform output with consistent brightness and color stability
· IP67 protection against moisture ingress
· Sauna ceiling perimeter
· Steam room wall bases
· Hot yoga studio floor accents
· Spa relaxation lounge walls
· Thermal bath surrounds