

Neon – Top bend, 20 x 20 mm, 14.4W, 3000K@720Lm/m
Min length: mono-50mm, TW/RGB/RGBW-62.5mm, SIP RGBW/DMX RGBW-71.4mm
| Series code: | VL-SI2020-W |
| Bend direction: | Top-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 720lm/m (219 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 50 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW / SPI RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 20 mm (0.7 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Superior vertical bending flexibility for custom shaping
· Optimized profile size for prominent visual effect
· Uniform light output with high brightness and clarity
· IP67 protection for both indoor and outdoor use
· Flexible installation for a wide range of configurations
· Super high-rise building tops
· Large sports stadiums
· Highway toll stations/gantries
· Large sculptures and art installations