

Neon – Top bend, 16 x 16 mm, 12W, 3000K@480Lm/m, Min.cut 100mm
| Series code: | VL-HVSI1616-W |
| Bend direction: | Top bend |
| Volt: | 220-240V AC |
| Power: | 12W/m (3.65W/ft) |
| Lumens: | 480 lm/m (146 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 40 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 16 mm (0.6 in), H: 16 mm (0.6 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· 230VAC direct mains connection without external transformer
· Simplified wiring and installation reducing labor costs
· IP67 protection ensuring reliable outdoor performance
· High-rise facade horizontal lines
· Large-scale billboard borders
· Airport terminal roof edges
· Sports venue main outlines