

Neon – 3D bend, diameter 25 mm, 14.4W, 3000K@1,008Lm/m
| Series code: | VL-RSI025 |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39W/ft) |
| Lumens: | 1,008 lm/m (307 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 70 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW / SPI RGB / SPI RGBW |
| Distribution: | Opal / 360° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 25 mm (0.9 in), H: 25 mm (0.9 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· 360-degree lighting create uniform illumination
· 3D bending suit for artistic installations
· IP67 protection suit for both indoor and outdoor artistic applications
· Monumental outdoor sculptures
· Public park art installations
· Plaza landmark pieces
· Architectural statement rings