

TranX – Round Silicone Neon, a mid-size round-shaped, diameter 16mm, 24VDC input, offers 270° illumination, features RGB color-changing effects, IP67 protection, its durable round housing resists outdoor elements. It suits for event arches, commercial signage frames, or outdoor landscape tree trunks, adding vibrant, all-around glow to decor.
· Size: 16*16mm
· Bending direction: Top and Side
· IPrating: IP67
· Suggested running length: 5m
· Beam angle: 360°
· Ambient Temperature: -25℃+ 55℃
| Series code: | VL-RSI016 |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 9.6W/m (2.93W/ft) |
| Lumens: | 576 lm/m (175 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 60 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 360° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 16 mm (0.6 in), H: 16 mm (0.6 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |