

Neon – Side bend, 12 x 20mm, 14.4W, 3000K@705Lm/m,Working Temperature: -20~65℃
| Series code: | VL-ESI1220-C |
| Bend direction: | Side bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39W/ft) |
| Lumens: | 705 lm/m (214 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 49 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Wide Temperature Operation: Stable performance from -20℃ to 65℃, especially for Middle East Area.
· Bend horizontally, ideal for lighting designs that require complex curves or contours
· Durable Silicone Build: IP67 waterproof rating, and UV resistance, suitable for both indoor and outdoor use.
· Low Maintenance & Long Lifespan: Reduces after-sales cost and ensures stable performance for years.
· Building Facade & Outline Lighting
· Landscape Lighting
· Architectural Lighting
· Public & Commercial Projects