

Neon – Side bend, 12 x 12mm , 12W, 3000K@960Lm/m
| Series code: | VL-CBSI1212-C |
| Bend direction: | Side bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 12W/m (3.65W/ft) |
| Lumens: | 960 lm/m (292 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 80 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 270° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 12 mm (0.4 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Three-dimensional visual effect: Cubic shape allows the light to be seen from multiple angles.
· Bend horizontally, ideal for lighting designs that require complex curves or contours
· Uniform Light & High Color Consistency.
· Mini-Size Design: Perfect for fitting into tight spaces.
· Commercial Advertising& Signage
· Decoration Lighting
· Architectural Lighting
· Retail and Restaurant Lighting