

Neon – Top bend, 16 x 15mm , 14.4W, 3000K@720Lm/m
| Series code: | VL-DSI1615-W |
| Bend direction: | Top bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39W/ft) |
| Lumens: | 720 lm/m (219 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 50 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / RGB |
| Distribution: | Opal / 180° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 16 mm (0.6 in), H: 15 mm (0.5 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Dome shaped design: Providing Omni – directional Lighting and 3D Stereoscopic Effect
· Multiple color temperatures are available: Mono/ Tunable white/ RGB/ RGBW/ RGBW-DMX
· Free-cutting@ Mono color: Meeting different size requirements and reduce material waste.
· Uniform Light & High Color Consistency.
· Fast, Clean Installation: Preassembled connectors and smart in-feed design simplify installation.
· Commercial Advertising& Signage
· Decoration Lighting
· Architectural design
· Retail and Restaurant design