

Neon – 3D bend, 16 x 13mm , 12W, 3000K@1200Lm/m , beam angle 35°
| Series code: | VL-LNSI1613-3D |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 12W/m (3.65W/ft) |
| Lumens: | 1,200 lm/m (365 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 100 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / DMX MONO / DMX TW |
| Distribution: | Clear / 35° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 16 mm (0.6 in), H: 13 mm (0.5 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Precise and narrow beam angle 35°, delivering more focused and directional lighting.
· 3D Bendable: Reduce inventory pressure, avoid damage caused by unprofessional installation.
· Multiple color temperatures are available: Mono/ Tunable white/ Mono- DMX/ DMX-Tunable white
· Uniform Light & High Color Consistency.
· Fast, Clean Installation: Preassembled connectors and smart in-feed design simplify installation.
· Architectural Detailing & Facade Lighting
· Landscape & Outdoor Lighting
· Art Installations & Decorative Features
· Ambient Lighting (such as for curtains, walls)