

Neon – Top bend, 10 x 10 mm, 8W, 3000K@120Lm/m
| Series code: | VL-BLSI1010-W |
| Bend direction: | Top-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 8W/m (2.43 W/ft) |
| Lumens: | 120lm/m (36 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 15 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in black |
| Dimension: | W: 10 mm (0.3 in), H: 10 mm (0.3 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· All Black Finish, blends seamlessly with dark backgrounds, creating a “see the light, not the lamp” effect.
· Mini-Size Design: Perfect for fitting into tight spaces.
· Free-cutting: Meeting different size requirements and reduce material waste.
· Durable Silicone Build: IP67 waterproof rating, and UV resistance, making it suitable for both indoor and outdoor use.
· Cabinet and Furniture Lighting
· Bars and theaters, and other spaces with dark interiors
· Entertainment and Event Scenarios
· Architectural Detailing