

Neon – Top bend, 16 x 16 mm, 14.4W, 3000K@864Lm/m
Min length: mono-free cut, TW/RGB/RGBW-50mm, SIP RGBW/DMX RGBW-125mm
| Series code: | VL-SI1616-W |
| Bend direction: | Top-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 864lm/m (263 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 60 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW / SPI RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 16 mm (0.6 in), H: 16 mm (0.6 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Superior vertical bending flexibility for custom shaping
· Optimized profile size for prominent visual effect
· Uniform light output with high brightness and clarity
· IP67 protection for both indoor and outdoor use
· Flexible installation for a wide range of configurations
· Primary architectural contour lighting
· Bridge parapet embedding
· Large commercial complexes
· Outdoor plaza in-ground