

Neon – Side bend, 11.5 x 20 mm, 14.4W, 3000K@432Lm/m
| Series code: | VL-SI1220-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 432 lm/m (131 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 30 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) / TW / RGB / RGBW / SPI RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 12 mm (0.4 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending for smooth curves
· Strong visual impact for large public spaces and facades
· Consistent, high-quality light
· Durable for exterior and interior use
· Quick installation and flexible routing options
· Large façades and building outlines
· Prominent signage for retail or corporate spaces
· High-visibility feature lighting and branding
· Public space accent lighting