

Neon – Side bend, 10 x 20 mm, 14.4W, 3000K@316Lm/m
| Series code: | VL-SI1020-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 316 lm/m (96 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 22 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request)/ TW / DTW / RGB / RGBW / SPI RGBW / DMX RGBW |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off, SPI, DMX |
| IP/IK protection: | IP67 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 10 mm (0.3 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending flexibility for precise custom shaping
· Larger profile size for prominent visual effects
· Uniform light output with high brightness and clarity
· Long-term durability for both indoor and outdoor use
· Flexible installation for a wide range of configurations
· Large signage and feature logos
· Building façades and exteriors
· Public spaces, restaurants, and retail environments
· Perimeter and edge lighting for landscaping