

Neon – Side bend, 3 x 6 mm, 8W, 3000K@160Lm/m, IP54
| Series code: | VL-SI0306-C |
| Bend direction: | Side-bend |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 8 W/m (2.43 W/ft) |
| Lumens: | 160 lm/m (48 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 20 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP54 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 3 mm (0.1 in), H: 6 mm (0.2 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· Side direction bending for precise and smooth shaping
· Smallest profile for delicate, intricate curves
· Dot-free, uniform illumination for seamless light lines
· Flexible installation for fast and efficient setup
· Ultra-slim accent lines and trims
· Detail features in signage
· Decorative edges and lighting for narrowest spaces
· Custom designs and cabinet lighting