

Neon – 3D bend, 20 x 20 mm, 14.4W, 3000K@432Lm/m, free-cut
| Series code: | VL-OSI2020-3D |
| Bend direction: | Free-bend (Side bend and Top bend) |
| Volt: | 24V DC |
| Power: | 14.4W/m (4.39 W/ft) |
| Lumens: | 432 lm/m (131 lm/ft) @3000K, CRI90+ |
| Efficacy: | 30 lm/W @3000K, CRI90+ |
| CRI: | >90 (custom on request) |
| CCT: | 2700K / 3000K / 3500K / 4000K (custom on request) |
| Distribution: | Opal / 120° |
| Drivers/Dimming: | 0-10V; DALI, PWM, On/Off |
| IP/IK protection: | IP68 / IK06 |
| Housing: | Premium silicone in white |
| Dimension: | W: 20 mm (0.7 in), H: 20 mm (0.7 in); Max run: 5 m (16.4 ft) |
| Environment: | Suitable for dry or damp locations or wet location |
| Mounting: | Surface, Recess or Ceiling |
| Approvals: | UL, CE, ROHS, REACH |
| Warranty: | 5 years, limited |
· IP68 protection allowing immersion in water up 3m
· Resistance to water pressure ensuring reliable performance
· Exceptional corrosion resistance for long-term durability
· Uniform output with consistent brightness and color stability
· Flexibility and free-cutting for various configurations
· Themed underwater sculptures
· Aquarium tunnel arches
· Complex water feature installations
· Underwater art installations